Łożyska toczne i ślizgowe, akcesoria

Łożyska, będące jednymi z najczęściej wykorzystywanych w rozmaitych maszynach części, posiadają stosunkowo prostą konstrukcję. Jednak mnogość zastosowań tych elementów w przemyśle i nie tylko sprawia, że mamy do czynienia z bardzo dużym zróżnicowaniem ich typów i rozmiarów. W ramach naszego projektu Optiba powstał niepowtarzalny wybór łożysk oraz różnorodnych elementów – zarówno nierotujących części z magazynów, jak i nowych, pełnowartościowych produktów.

Łożysko – jaką pełni funkcję i jak działa?

Dokładna budowa konkretnego elementu uzależniona jest od rodzaju części, istnieją jednak pewne ogólne zasady dotyczące konstrukcji łożysk. Każdy tego typu produkt składa się z dwóch cylindrów, fachowo zwanych pierścieniami – zewnętrznego i wewnętrznego. Pierwszy z nich służy do zamontowania łożyska w obudowie bądź oprawie, drugi zaś – do zamocowania łożyska na wale. Powierzchnie pierścieni są fachowo nazywane bieżniami – warto o nich wspomnieć, gdyż to właśnie one odpowiedzialne są za przenoszenie obciążeń działających na łożysko.

Podział i rodzaje łożysk

Podstawowym kryterium podziału łożysk jest sposób redukcji oporów w ruchu obrotowym. Wyróżnia dwa główne rodzaje tych części:

• łożyska ślizgowe – w których opór pomiędzy pierścieniem zewnętrznym (kadłubem) a pierścieniem zewnętrznym (panewką) zmniejszany jest poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów;

• łożyska toczne – w których opór pomiędzy pierścieniem zewnętrznym a wewnętrznym zmniejszany jest dzięki zastosowaniu obrotowych elementów tocznych o różnym kształcie.

Uwzględniając potrzeby rynku oferujemy wybór spośród wielu (zarówno tych powszechnych, jak i rzadziej wykorzystywanych) rodzajów łożysk. W naszym asortymencie można znaleźć m. in.:

oraz wszelkiego rodzaju specjalistyczne rolki.

Zapewniamy także dostęp do łożysk specjalnych – przeznaczonych do wysokich i niskich temperatur, energooszczędnych, nierdzewnych, o podwyższonej klasie wykonania, przeznaczonych do ciężkich i wymagających warunków pracy. Oferowane przez nas produkty pochodzą od cieszących się uznaniem na rynku światowym producentów, w tym marek takich jak: SKF, FAG, INA, TIMKEN, TORRINGTON, ZKL, SNR, NTN, PBF, IKO, NSK, FŁT.

Zastosowanie łożysk

Każdy rodzaj łożyska ma inne właściwości i stosowany jest w odmiennych mechanizmach konstrukcyjnych. Jednakże części należące do tej kategorii wykorzystywane są dość powszechnie w różnych gałęziach przemysłu , w tym w branżach takich jak budowa maszyn, przemysł samochodowy, lotnictwo, kolejarstwo, astronautyka. Łożyska są elementami rozmaitych jednostek napędowych (silników). Znajdują się w sprzętach AGD, urządzeniach biurowych, maszynach rolniczych i większości pojazdów.

Łożysko a inne elementy układów mechanicznych

Standardową ofertę łożysk dopełniają elementy toczne, takie jak kulki, igiełki, wałeczki i stożki. W naszym asortymencie znajdują się także akcesoria łożyskowe, czyli różnorodne wkłady łożyskowe, osłony łożyskowe, obudowy, pierścienie i tuleje. Tego rodzaju produkty są wykorzystywane przede wszystkim jako elementy naprawcze – znajdują zastosowanie w samych łożyskach, przekładniach, pełnią także funkcję elementów montażowych w przypadku wybranych podzespołów. Bogata oferta elementów tocznych i akcesoriów łożyskowych jest gwarancją trafnego wyboru elementu, odpowiadającego specyfice konkretnej maszyny. Wszystkie artykuły dostępne w naszym asortymencie dostosowane są do potrzeb precyzyjnego przemysłu maszynowego – nadają się do zastosowania w urządzeniach, gdzie wymagana jest bardzo duża dokładność.